Русоица (Вранче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русоица
археолошко наоѓалиште
Русоица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Русоица
Русоица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333Координати: 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333
Основни податоци
Име Русоица
Место Вранче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Русоица — археолошки локалитет во прилепското село Вранче. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 600 м југоисточно од селото, на десната страна од патот за селото Заполжани, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.