Ореова Бара (Заполжани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ореова Бара
археолошко наоѓалиште
Ореова Бара is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ореова Бара
Ореова Бара
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′46″N 21°24′45″E / 41.37944° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.37944; 21.41250Координати: 41°22′46″N 21°24′45″E / 41.37944° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.37944; 21.41250
Основни податоци
Име Ореова Бара
Место Заполжани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ореова Бара — археолошки локалитет во прилепското село Заполжани. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од кремен и камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998