Присој (Кутлешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Присој
археолошко наоѓалиште
Присој is located in Археолошки локалитет во Македонија
Присој
Присој
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389Координати: 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389
Основни податоци
Име Присој
Место Кутлешево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Присој — археолошки локалитет во прилепското село Кутлешево. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 500 м југозападно од селото и исто толку западно од патот за селото Заполжани, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998