Пепелиште (Секирци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пепелиште is located in Македонија
Пепелиште
Местоположба на Пепелиште во Македонија
Местоположба 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250Координати: 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250
Основни податоци
Место Секирци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период непознат период
Портал „Археологија“

Пепелиште или Брегоиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Секирци. Претставува населба, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека јужно од селото, месното население пронаоѓало врчви и темели на објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.