Манастириште (Небрегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште - Небрегово.jpg

Поглед на наоѓалиштето

Манастириште is located in Македонија
Манастириште
Местоположба на Манастириште во Македонија
Местоположба 41°27′40.7″N 21°34′14.3″E / 41.461306° СГШ; 21.570639° ИГД / 41.461306; 21.570639Координати: 41°27′40.7″N 21°34′14.3″E / 41.461306° СГШ; 21.570639° ИГД / 41.461306; 21.570639
Основни податоци
Место Небрегово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Небрегово. Се наоѓа на околу 2 км североисточно од селото, на една поголема површина во дворот на Небреговскиот манастир.

Опис[уреди | уреди извор]

Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време и старохристијанска баилика. На местото се наоѓаат фрагменти од керамички садови и многуброен градежен материјал. Откриени се и остатоци од базилика градена од кршен камен и варов малтер. Најдени се и два јонски импост-капители украсени со крстови и птици во плиток релјеф.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]