Ограда (Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограда is located in Македонија
Ограда
Местоположба на Ограда во Македонија
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Оградаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Црнилиште. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 150 м источно од селото, на десната страна од селската река, каде водата открила 6 големи питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.