Киш (Десово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киш
археолошко наоѓалиште
Киш is located in Македонија
Киш
Местоположба на Киш во Македонија
Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111Координати: 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кишархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 2,5 км југозападно од селото, непосредно до железничката пруга, каде селаните откриле повеќе гробови. Оттука потекнува надгробна стела со релјефна претстава на две женски, машка и детска фигура, а во калканот орел, која се наоѓа во дворот на месен жител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998