Дрениче (Небрегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрениче
археолошко наоѓалиште
Дрениче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дрениче
Дрениче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889Координати: 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889
Основни податоци
Име Дрениче
Место Небрегово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дрениче — археолошки локалитет во прилепското село Небрегово. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,5 км југоисточно од селото и на околу 200 м источно од патот за Прилеп, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.