Каменица (Сливје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каменица
археолошко наоѓалиште
Каменица is located in Македонија
Каменица
Местоположба на Каменица во Македонија
Местоположба 41°29′39″N 21°22′59″E / 41.49417° СГШ; 21.38306° ИГД / 41.49417; 21.38306Координати: 41°29′39″N 21°22′59″E / 41.49417° СГШ; 21.38306° ИГД / 41.49417; 21.38306
Основни податоци
Место Сливје
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Каменицаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Сливје. Наоѓалиштето најверојатно претставува некропола, која поради неистраженоста не е датирана. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северно од селото има стари гробови и еден бунар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998