Селиште (Десово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште

Карта

Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111Координати: 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на западната падина на Дервен, што се наоѓа на 4 км североисточно од селото, каде има множество градежен материјал, а се пронајдени и остатоци од темели на објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998