Расипана Црква (Долгаец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Расипана Црква
археолошко наоѓалиште
Расипана Црква is located in Македонија
Расипана Црква
Местоположба на Расипана Црква во Македонија
Местоположба 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° N; 21.37556° E / 41.53528; 21.37556Координати: 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° N; 21.37556° E / 41.53528; 21.37556
Основни податоци
Име Расипана Црква
Место Долгаец
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Расипана Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Долгаец. Претставува црква и некропола од непознат период. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на западната страна од селото, во близина на куќите се наоѓаат остатоци на црква со ѕидови високи и до 3 метри. Била посветена на Свети Никола. Црквата била со димензии 8 на 5 метри. Околу црквата зе забележуваат гробови во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.