Горна Корија (Вранче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна Корија
археолошко наоѓалиште
Горна Корија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горна Корија
Горна Корија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333Координати: 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333
Основни податоци
Име Горна Корија
Место Вранче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горна Корија — археолошки локалитет во прилепското село Вранче. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 800 м северозападно од селото и 400 м лево од патот за Бело Поле, каде на една поголема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, покривни ќерамиди, делови од воденични камења и надгробни стели од мермер и камен. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.