Сурун (Дупјачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сурун
археолошко наоѓалиште
Сурун is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сурун
Сурун
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167Координати: 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167
Основни податоци
Име Сурун
Место Дупјачани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сурун — археолошки локалитет во прилепското село Дупјачани. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1,2 км источно од селото, на северната падина на истоимениот рид Сурун. На површината има фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и неколку фрагменти од архитектонски елементи од мермер, а се гледаат и остатоци од темели на објекти градени од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.