Капина (Костинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капина
археолошко наоѓалиште
Капина is located in Македонија
Капина
Местоположба на Капина во Македонија
Местоположба 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° N; 21.40667° E / 41.50167; 21.40667Координати: 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° N; 21.40667° E / 41.50167; 21.40667
Основни податоци
Име Капина
Место Костинци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“

Капинаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Костинци. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и најверојатно преставува некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северозападно од селото, а во близина на наоѓалиштето Манастириште се наоѓа место со гробови. Гробовите од внатрешната страна биле обложени со земјени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998