Стара Река (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара Река
археолошко наоѓалиште
Стара Река is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Река
Стара Река
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Име Стара Река
Место Слепче, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Река — археолошки локалитет во прилепското село Слепче. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. На ова место биле најдени повеќе римски монети што се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.