Тумба (Долгаец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556Координати: 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556
Основни податоци
Место Долгаец
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Долгаец. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 3 км јужно од селото и на 600 м југозападно од патот за селото Костинци, каде се наоѓа сосема мала височинка – тумба, која зафаќа површина од околу 1,5 хектар. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, орудија од кремен и камен, како и парчиња од куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998