Мрамор (Дреновци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мрамор
археолошко наоѓалиште
Мрамор is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мрамор
Мрамор
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° СГШ; 21.54444° ИГД / 41.46806; 21.54444Координати: 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° СГШ; 21.54444° ИГД / 41.46806; 21.54444
Основни податоци
Име Мрамор
Место Дреновци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мрамор — археолошки локалитет во прилепското село Дреновци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2 км југозападно од селото и источно од патот за селото Дупјачани, каде се наоѓаат многубројни остатоци од темели на објекти, а по површината фрагменти од керамички садови, имбрекси и мермерни елементи од архитектонска пластика. Најдени се и монети. Изгледа дека населбата се простирала и на соседните локалитети Браилово, Лечиште и Бувало. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998