Каља (Кошино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каља
археолошко наоѓалиште
Каља is located in Македонија
Каља
Местоположба на Каља во Македонија
Местоположба 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° N; 21.29000° E / 41.46833; 21.29000Координати: 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° N; 21.29000° E / 41.46833; 21.29000
Основни податоци
Име Каља
Место Кошино
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Каљаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кошино. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северно од селото, на падините на Бушева Планина, каде се видливи остаоци од заштитен бедем.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998