Црква (Сливје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква

Карта

Местоположба 41°29′39″N 21°22′59″E / 41.49417° СГШ; 21.38306° ИГД / 41.49417; 21.38306Координати: 41°29′39″N 21°22′59″E / 41.49417° СГШ; 21.38306° ИГД / 41.49417; 21.38306
Основни податоци
Место Сливје
Општина Долнени
Тип

 црква


Период непознат период
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Сливје. Наоѓалиштето најверојатно претставува црква, која поради неистраженоста не е датирана. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северозападно од селото, во селските гробишта биле видливи рушевини од црква, која била посветена на св. Атанасиј.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998