Манастириште (Бело Поле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583Координати: 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Име Манастириште
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириште — археолошки локалитет во прилепското село Бело Поле. Локалитетот претставува црква од среден век. Се наоѓа јужно од селото, на височинка со истото име, каде се гледаат остатоци од светилиште, и тоа темели од ѕидови и многу градежен материјал.[1] Според истражувањата на македонскиот антрополог, манастирската црква била посветена на Св. Атанасиј. Дел од градежниот материјал на разрушениот манастир бил употребен за изградба на селската црква „Св. Никола“ на почетокот на 20 век.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998