Манастир (Големо Мраморани)

Координати: 41°24′05.3″N 21°30′12.2″E / 41.401472° СГШ; 21.503389° ИГД / 41.401472; 21.503389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир

Карта

Местоположба 41°24′05.3″N 21°30′12.2″E / 41.401472° СГШ; 21.503389° ИГД / 41.401472; 21.503389
Основни податоци
Место Големо Мраморани
Општина Долнени
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастир — археолошко наоѓалиште во прилепското историско село Големо Мраморани. Претставува црква од среден век. Се наоѓа на околу 700 м северно од населбата од бронзено време, каде има остатоци од стар маанстисрки комплекс, како и мнопгу други археолошки остатоци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Истражувања на КУЛТУРНИОТ ИСТРАЖУВАЧКО-ДОКУМЕНТАЦИСКИ ЦЕНТАР „КАЛЕШ АНЃА“ од Прилеп; 2013