Кале (Рилево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389Координати: 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389
Основни податоци
Име Кале
Место Рилево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во прилепското село Рилево. Локалитетот претставува тврдина, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северозапано од селото, на планинскиот масив се забележуваат рушевини од тврдина. Според легендите на локалното население, тука владеел некој наречен Караџа. Според тоа и локалитетот често не нарекуван Караџово Кале.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.