Кале (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° СГШ; 21.31528° ИГД / 41.47944; 21.31528Координати: 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° СГШ; 21.31528° ИГД / 41.47944; 21.31528
Основни податоци
Место Дебреште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дебреште. Претставува кастел од доцноантичко време. Се наоѓа 1,5 км југоисточно од селото, на северозападниот раб на Пелагониското Поле, каде со долгогодишните ископувања биле откриени помали остатоци од предисторијата, од хеленистичко и римско време. Во раниот IV век тука бил изграден цврст кастел од камен со малтер. Кастелот бил уриван во доцниот VI век за време на аваро-словенските инвазии, меѓутоа повторно бил обновуван и користен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.