Манастириште (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште


Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Место Слепче
Општина Долнени
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Слепче. Претставува населба од римско време. Се наоѓа покрај патот за селото Црнилиште, на тромеѓата меѓу атарите на селата Слепче, Црнилиште и Костинци, каде се гледаат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.