Бириште (Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бириште is located in Македонија
Бириште
Местоположба на Бириште во Македонија
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Бириштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Црнилиште. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 км од селото, во нива на месен жител, што се наоѓа покрај патот за селото Долгаец, каде има фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и метални предмети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.