Гробиште (Небрегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробиште
археолошко наоѓалиште
Гробиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гробиште
Гробиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889Координати: 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889
Основни податоци
Име Гробиште
Место Небрегово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробиште — археолошки локалитет во прилепското село Небрегово. Локалитетот претставува осамени наоди од римско време. Се наоѓа на 600 м југозападно од селото, во полуурнатата црква и напуштените гробишта, каде се наоѓаат неколку антички сполии од мермер, и тоа: дел од капак од детски саркофаг на две води и пирамидално парче на чии страни релјефно е претставен сот од пчели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.