Св. Никола (Зрзе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Никола
Св. Никола
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250Координати: 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Зрзе
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Никола — археолошки локалитет во прилепското село Зрзе. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во ѕидовите на црквата „Св. Никола“, каде се вѕидани надгробна стела од бел мермер, релјефно обработена, и горен дел од мермерна плоча со претстава на човечка глава и дел од човечко торзо. Надгробната стела има калкан и четвртесто поле. Во калканот се претставени две фигури што стојат и меѓу нив сад, а во четвртестото поле шест фигури исто така простум. Под нив има два коњаника свртени еден кон друг. На плочата се гледаат и траги од грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998