Длабока Бара (Вранче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Длабока Бара
археолошко наоѓалиште
Длабока Бара is located in Македонија
Длабока Бара
Местоположба на Длабока Бара во Македонија
Местоположба 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333Координати: 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333
Основни податоци
Место Вранче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Длабока Бараархеолошко наоѓалиште во прилепското село Вранче. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км југоисточно од селото и на 500 м источно од патот за селото Кривогаштани, каде има мала тумба на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.