Мартинец (Забрчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартинец
археолошко наоѓалиште
Мартинец is located in Македонија
Мартинец
Местоположба на Мартинец во Македонија
Местоположба 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° СГШ; 21.49806° ИГД / 41.42917; 21.49806Координати: 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° СГШ; 21.49806° ИГД / 41.42917; 21.49806
Основни податоци
Име Мартинец
Место Забрчани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мартинецархеолошко наоѓалиште во прилепското село Забрчани. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км југозападно од селото, помеѓу патот Забрчани-Мало Мраморани и Дупјачани-Сеникос, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998