Петочна Вода (Кутлешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петочна Вода
археолошко наоѓалиште
Петочна Вода is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петочна Вода
Петочна Вода
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389Координати: 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389
Основни податоци
Име Петочна Вода
Место Кутлешево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петочна Вода — археолошки локалитет во прилепското село Кутлешево. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 150 м јужно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, тули, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998