Нови Лозја (Стровија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нови Лозја
археолошко наоѓалиште
Нови Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Нови Лозја
Нови Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056Координати: 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056
Основни податоци
Име Нови Лозја
Место Стровија
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Нови Лозја — археолошки локалитет во прилепското село Стровија. Локалитетот поради неистраженоста не е определен и не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на западната страна од селото селаните пронаоѓале накит - прстени и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.