Шаторица (Заполжани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаторица is located in Македонија
Шаторица
Местоположба на Шаторица во Македонија
Местоположба 41°22′46″N 21°24′45″E / 41.37944° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.37944; 21.41250Координати: 41°22′46″N 21°24′45″E / 41.37944° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.37944; 21.41250
Основни податоци
Место Заполжани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Шаторицаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Заполжани. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 3 км источно од селото, во нивите на ЗИК „Прилеп“, кои се на блага височинка, во непосредната близина на некогашниот бунар, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998