Бревчина (Горно Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бревчина
археолошко наоѓалиште
Бревчина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бревчина
Бревчина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333Координати: 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Име Бревчина
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бревчина — археолошки локалитет во прилепското село Горно Село. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км северно од селото, каде во подножјето на ридот Сурун се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен мате¬ријал. Најдени се и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија