Ѓупско Кале (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓупско Кале
археолошко наоѓалиште
Ѓупско Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓупско Кале
Ѓупско Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Име Ѓупско Кале
Место Слепче, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓупско Кале — археолошки локалитет во прилепското село Слепче. Локалитетот претставува тврдина од доцно хеленистичко време. Се наоѓа на височинка, koja e на 1,2 км југоисточно од селото и источно од врвот Соколички Камен. Тука се видливи остатоци од мала тврдина. Просторот, голем околу 1 хектар, е опколен со одбранбен бедем граден од кршен камен без варов малтер. Во неговата внатрешност, по површината се гледаат грамади од градежен материјал и голем број фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и покривни ќерамиди. Кај Милан Бошкоски од селото се чуваат повеќе антички монети најдени на овој локалитет, меѓу кои една од македонскиот крал Персеј (178-168) и една со портрет на Јанус на аверсот, искована во Тесалоника.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.