Градиште (Дреновци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° СГШ; 21.54444° ИГД / 41.46806; 21.54444Координати: 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° СГШ; 21.54444° ИГД / 41.46806; 21.54444
Основни податоци
Место Дреновци
Општина Долнени
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дреновци. Претставува населба од римско време. Се наоѓа во подножјето на јужната страна на врвот Љута — кој се наоѓа северозападно од селото, на околу 1 км во воздушна линија, каде се гледаат остатоци од ѕидови ѕидани од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998