Богданоа Бара (Лажани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богданоа Бара
археолошко наоѓалиште
Богданоа Бара is located in Археолошки локалитет во Македонија
Богданоа Бара
Богданоа Бара
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′31″N 21°18′56″E / 41.44194° СГШ; 21.31556° ИГД / 41.44194; 21.31556Координати: 41°26′31″N 21°18′56″E / 41.44194° СГШ; 21.31556° ИГД / 41.44194; 21.31556
Основни податоци
Име Богданоа Бара
Место Лажани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Богданоа Бара — археолошки локалитет во прилепското село Лажани. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и се претпоставува дека е населба. Во периодот 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека североисточно од селото биле видливи остатоци од постара населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.