Гробиште (Забрчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробиште
археолошко наоѓалиште
Гробиште is located in Македонија
Гробиште
Местоположба на Гробиште во Македонија
Местоположба 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° N; 21.49806° E / 41.42917; 21.49806Координати: 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° N; 21.49806° E / 41.42917; 21.49806
Основни податоци
Име Гробиште
Место Забрчани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Забрчани. Ноаѓалиштето поради неистраженоста највеворајтно претставува црква, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 400 м западно од селото во средината на селските гробишта се познаваат контури на сакрален обкејт, најверојатно црква. Објектото е ѕидан од поголеми камени проли и е ориентиран исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.