Јаричиште (Гостиражни)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаричиште
археолошко наоѓалиште
Јаричиште is located in Македонија
Јаричиште
Местоположба на Јаричиште во Македонија
Местоположба 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° N; 21.43056° E / 41.55417; 21.43056Координати: 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° N; 21.43056° E / 41.55417; 21.43056
Основни податоци
Име Јаричиште
Место Гостиражни
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јаричиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Гостиражни. Претставува населба од непознат период. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 1000 м југоисточно од селото се наоѓаат остатоци од населба во нивите, каде селаните при обработка на земјата пронаоѓале градежен материјал, гробови и керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.