Старо Гостиражни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Гостиражни
археолошко наоѓалиште
Старо Гостиражни is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Гостиражни
Старо Гостиражни
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° СГШ; 21.43056° ИГД / 41.55417; 21.43056Координати: 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° СГШ; 21.43056° ИГД / 41.55417; 21.43056
Основни податоци
Име Старо Гостиражни
Место Гостиражни
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Гостиражни — археолошки локалитет во прилепското село Гостиражни. Локалитетот претставува населба од непознат период. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 1000 м југоисточно од селото се наоѓаат остатоци од населба во нивите, каде селаните при обработка на земјата пронаоѓале градежен материјал, гробови и керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.