Петочница (Стровија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петочница
археолошко наоѓалиште
Петочница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петочница
Петочница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056Координати: 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056
Основни податоци
Име Петочница
Место Стровија
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петочница — археолошки локалитет во прилепското село Стровија. Локалитетот претставува депо на монети од среден век. Се наоѓа на 1,5 км североисточно од селото, во непосредната близина на некогашното поило, каде има падина што се спушта кон железничката пруга, на која се најдени 103 монети и два фрагмента од керамичкиот сад во кој биле ставени. Монетите се византиски, од XI век, исковани од сребро, рамни, со исклучок на неколку примерока кои се чанковидни. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998