Прејди на содржината

Гробишта (Големо Мраморани)

Координати: 41°24′05.3″N 21°30′12.2″E / 41.401472° СГШ; 21.503389° ИГД / 41.401472; 21.503389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта

Карта

Местоположба 41°24′05.3″N 21°30′12.2″E / 41.401472° СГШ; 21.503389° ИГД / 41.401472; 21.503389
Основни податоци
Место Големо Мраморани
Општина Долнени
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробишта — археолошко наоѓалиште во прилепското историско село Големо Мраморани. Претставува осамени наоди од римско време. Се наоѓа во делумно урнатата селска црква, каде се наоѓаат повеќе антички сполии од мермер: делови од столбови, архитравни греди и тимпанон од надгробен споменик.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.