Св. Никола (Стровија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° N; 21.41056° E / 41.56306; 21.41056Координати: 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° N; 21.41056° E / 41.56306; 21.41056
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Стровија
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Стровија. Ноаѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и определено, но најверојатно е некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека кај црквата „Св. Никола“ постојат стари гробови, кај мештаните познати како елимски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.