Рамниште (Десово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамниште
археолошко наоѓалиште
Рамниште is located in Македонија
Рамниште
Местоположба на Рамниште во Македонија
Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111Координати: 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Име Рамниште
Место Десово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (фурна).png фурна

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рамништеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува фурна од римско време. Се наоѓа на растојание од околу 3 км североисточно од селото, покрај патот Дупјачани-Габровник, каде е откриена добро зачувана фурна за печење на градежна керамика, градена од тули, камен и кал, со две огништа во долниот дел.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998