Селски Гробишта (Браилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селски Гробишта
Селски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139Координати: 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139
Основни податоци
Име Селски Гробишта
Место Браилово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селски Гробишта или Расипана Црква односно Св. Недела — археолошки локалитет во прилепското село Браилово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на местото на сегашните гробишта, каде биле откриени гробови со камени конструкции. Најдени се неколку стели со релјефни претстави, саркофаг и делови од архитектонска пластика, сите изработени од мермер, потоа тули и друг градежен материјал. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998