Стари Лозја (Новоселани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Лозја
археолошко наоѓалиште
Стари Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Лозја
Стари Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′13″N 21°26′00″E / 41.40361° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.40361; 21.43333Координати: 41°24′13″N 21°26′00″E / 41.40361° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.40361; 21.43333
Основни податоци
Име Стари Лозја
Место Новоселани, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Лозја — археолошки локалитет во прилепското село Новоселани. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 км од селото, на блага падина близу до патот Бело Поле-Мажучиште, каде се откриени остатоци од ѕидови градени од кршен камен и варов малтер. По површината има фрагменти од покривни ќерамиди, тули и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.