Селска Црква (Дупјачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Македонија
Селска Црква
Местоположба на Селска Црква во Македонија
Местоположба 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° N; 21.52167° E / 41.44056; 21.52167Координати: 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° N; 21.52167° E / 41.44056; 21.52167
Основни податоци
Име Селска Црква
Место Дупјачани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дупјачани. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа од надворешната страна на селската црква, каде лево од влезот е вѕидана надгробна стела со релјефна претстава. На средината има олтар на кој стои мала фигура, а лево и десно од него маж и жена. Натписот е оштетен и не се чита.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.