Петро Ливада (Дупјачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петро Ливада
археолошко наоѓалиште
Петро Ливада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петро Ливада
Петро Ливада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167Координати: 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167
Основни податоци
Име Петро Ливада
Место Дупјачани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петро Ливада — археолошки локалитет во прилепското село Дупјачани. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на 1 км северозападно од селото и јужно од патот за селото Десово, каде има поголем простор на кој се наоѓаат темели од ѕидови градени од кршен камен и варов малтер, фрагменти од керамички садови, пирамидални тегови од земја и многу градежен материјал. Откриени се и гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.