Тумба (Пешталево)

Координати: 41°27′46″N 21°23′48″E / 41.46278° СГШ; 21.39667° ИГД / 41.46278; 21.39667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°27′46″N 21°23′48″E / 41.46278° СГШ; 21.39667° ИГД / 41.46278; 21.39667
Основни податоци
Место Пешталево
Општина Долнени
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Пешталево. Ноаѓалиштето поради неистраженоста е од непознат тип и не е датирано. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека јужно од селото во истоимениот потес локалните селани пронаоѓале темели на објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998