Бостаниште (Долнени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бостаниште
археолошко наоѓалиште
Бостаниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бостаниште
Бостаниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444Координати: 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444
Основни податоци
Име Бостаниште
Место Долнени
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бостаниште или Три Бари — археолошки локалитет во прилепското село Долнени. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 км северозападно од селото и на 300 м од патот за селото Сарандиново, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998