Пуста Црква (Сенокос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пуста Црква
археолошко наоѓалиште
Пуста Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пуста Црква
Пуста Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° СГШ; 21.46944° ИГД / 41.41333; 21.46944Координати: 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° СГШ; 21.46944° ИГД / 41.41333; 21.46944
Основни податоци
Име Пуста Црква
Место Сенокос, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пуста Црква — археолошки локалитет во прилепското село Сенокос. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 250 метри југозападно од селската црква „Св. Атанасиј“, каде се наоѓаат остатоци од античка градба, и тоа кршен камен, варов малтер, фрагменти од тегули, имбрекси и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.